"Różni ludzie, jeden świat" to akcja, na rzecz niesamodzielnych osób starszych oraz dorosłych z niepełnosprawnościami. Na ten cel, w tym na projekt "Pomóż swoim rodzicom" Fundacja przeznaczała środki m. in. z jednego procenta.

W Fundacji Agory w 2023 roku kontynuujemy działania projektowe, wokół celu jakim jest pomoc dorosłym niepełnosprawnym.  Zrealizowaliśmy akcję "Różni ludzie - jeden swiat", ale także wzmacniamy działania w projekcie "Po starej znajomosci - pomóż swoim rodzicom" skierowanym do opiekunów rodzinnych osób niesamodzielnych. Kierujemy tez pomoc na cele rehabilitacyjne dla podopiecznych współpracującym, z nami organizacji pozarządowych.  

Działania "Fundacji Agory", wspierane często przez media Agory, w tym "Gazetę Wyborczą", mają długą tradycję ważnych społecznie przedsięwzięć. Przełomowa kampania "Rodzić po ludzku", zdrowotne "Leczyć po ludzku" i "Narkopolacy" "Różni ludzie - jeden świat" czy  "Pomóż swoim rodzicom", która wspiera rozwój wolontariatu opiekuńczego, to działania, które realizowane były dzięki zbiórkom 1 %.

"Różni ludzie, jeden świat" to akcja w której  z Fundacją „Ktoś" zorganizowaliśmy 4 dniowy wyjazd dla opiekunów z podopiecznymi, dorosłymi dziećmi z niepełnosprawnością. Wyjazd był okazją do wymiany doświadczeń, otrzymanie wsparcia (poprzez udział terapeutów i psychologów). Odbyły się również warsztaty, na których zrobiono mapę potrzeb systemowych w opiece nad osobą z niepełnosprawnością, i mapę korzyści ze wsparcia jakie opiekunowi i podopieczni otrzymują od podmiotów systemowych i ngo. Szczególnie przyglądaliśmy się takim elementom codzienności, w których opiekunki/opiekunowi czują się zagrożeni wykluczeniem społecznym lub czują, że ich prawa są łamane.

  • Różni ludzie, jeden świat. Akcja społeczna Fundacji Agory,

„Po starej znajomosci - pomóż swoim rodzicom" - co się dzieje w tej akcji?

Czas pandemii sprawił, że wraz z Fundacja Hospicyjna w Gdańsku, główne działania w tym projekcie, przenieśliśmy do internetu, utworzyliśmy platformę szkoleniowo-pomocową, prowadzimy na niej zajęcia dla opiekunów rodzinnych, czyli osób opiekujących die swoimi bliskimi w domach.

Na platformie, cyklicznie i naprzemiennie odbywają się szkolenia z rehabilitantką, pracownikiem socjalnym, psychologiem i pielęgniarką. W ich trakcie uczestnicy dowiadują się m.in. na jakie wsparcie mogą liczyć ze strony systemu, jak wykonywać podstawowe czynności pielęgnacyjne przy leżącej osobie, jak zadbać o własną psychikę i zapobiec wypaleniu. Podczas szkoleń jest możliwość zadawania pytań prowadzącym. Udział w nich jest bezpłatny. 

Regularnie prowadzone są także grupy wsparcia dla opiekunów rodzinnych.

Za pośrednictwem strony internetowej, prowadząc warsztaty i grupę wsparcia, dostarczymy opiekunom rodzinnym niezbędnej informacji, wiedzy i umiejętności na temat organizacji i sprawowania opieki w domu, wiedzy na temat możliwych form wsparcia, świadczeń. Opiekunowie mają szansę zadbać o siebie, o własną kondycję, poczuć sie częścią społeczności, dostać wsparcie merytoryczne i psychologiczne.

Szkolenie koordynatorów lokalnych w projekcie Fundacji Agory i Fundacji Hospicyjnej z Gdańsku
Szkolenie koordynatorów lokalnych w projekcie Fundacji Agory i Fundacji Hospicyjnej z Gdańsku  Anna Laska

 Strona projektu: opiekunrodzinny.pl

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie Fundacja Agory z siedzibą w Warszawie stosuje pliki cookies niezbędne do prawidłowego funkcjonowania strony internetowej, które będą zainstalowane na Państwa urządzeniu końcowym (komputerze, laptopie, smartfonie). Więcej informacji o plikach cookies, a także o przetwarzaniu danych osobowych oraz przysługujących prawach można znaleźć w naszej Polityce prywatności
Akceptuję