"Różni ludzie, jeden świat" to nasza akcja na rzecz osób starszych a także dorosłych z niepełnosprawnościami, którą realizujemy od kilku lat.
W ramach tej akcji prowadzimy projekt "Po starej znajomości - pomóż swoim rodzicom". Razem z Fundacja Hospicyjną w Gdańsku, realizujemy go piąty rok. Z racji pandemii wycofaliśmy się z formuły, w której przygotowywaliśmy koordynatorów wolonatariatu wspierającego opiekunów rodzinnych, a w to miejsce utworzyliśmy platformę szkoleniowo-pomocową do prowadzenia na niej zajęć zdalnych dla opiekunów.
Projekt ma charakter edukacyjno - pomocowy: dzięki niemu opiekunowie rodzinni dostają niezbędną informację, wiedzę i umiejętności na temat organizacji i sprawowania opieki w domu. Dowiadują się o możliwych formach pomocy, świadczeniach. Dzięki platformie, zajęciom i grupom wsparcia na niej prowadzonym opiekunowie mają szansę zadbać o siebie, o własne zasoby jako opiekuna, poczuć się częścią społeczności, dostać pomoc praktyczną i psychologiczną.
W akcji "Różni ludzie - jeden świat" przeprowadziliśmy również projekt w którym z Fundacją „Ktoś" zorganizowaliśmy 4 dniowy wyjazd dla opiekunów z podopiecznymi, dorosłymi dziećmi z niepełnosprawnością. Wyjazd był okazją do wymiany doświadczeń, a także do otrzymanie wsparcia (poprzez udział terapeutów i psychologów). W trakcie pobytu w ośrodku wypoczynkowym odbyły się warsztaty, na których zrobiono mapę potrzeb systemowych w opiece nad osobą z niepełnosprawnością, i mapę korzyści ze wsparcia jakie opiekunowi i podopieczni otrzymują od podmiotów systemowych i ngo. Szczególnie przyglądaliśmy się takim elementom codzienności, w których opiekunki/opiekunowi czują się zagrożeni wykluczeniem społecznym lub czują, że ich prawa są łamane.
Fundacja Agory wspiera także działania innych organizacji pożytku publicznego które zajmują się z potrzebami rehabilitacyjnymi dorosłych z niepełnosprawnościami.
Fundacja Agory w ostatnich latach zwróciła także uwagę na osoby starsze skupione w domach opieki. Jak wiadomo, miejsca w których przebywają, są często niedofinansowane. Fundacja postanowiła część środków z 1% przeznaczyć na potrzeby tych właśnie instytucji które potrzebowały pilnej pomocy (zwłaszcza w związku z pandemią) w zakupie środków ochrony przed zakażeniem, w zatrudnieniu dodatkowego personelu lub miały inne potrzeby związane z przetrwaniem trudnego czasu izolacji