Osoby niesamodzielne potrzebują twojego wsparcia. Twojego towarzystwa, pomocy w codziennych obowiązkach. Rusza trzecia edycja programu "Lokalny Wolontariat Opiekuńczy" organizowany przez Fundację Hospicyjną w Gdańsku oraz Fundację Agory. Zgłoś się na bezpłatne szkolenie.

Szkolenia organizowane w ramach „Lokalnego Wolontariatu Opiekuńczego” mają przygotować wykwalifikowanych wolontariuszy do pomocy osobom niesamodzielnym oraz ich rodzinom i opiekunom. Chodzi o wsparcie w codziennych obowiązkach, nawet tych najprostszych, jak choćby zrobienie zakupów.

- Do tej pory przeszkoliliśmy już 31 koordynatorów z 24 miejsc - mówi Anna Janowicz, prezes Fundacji Hospicyjnej, pomysłodawczyni projektu.

Potrzeby są jednak znacznie większe, stąd kolejna edycja programu, do którego mogą zgłaszać się zarówno osoby indywidualne, jak i instytucje.

W projekcie mogą wziąć udział ośrodki pomocy społecznej, zespoły opieki długoterminowej, organizacje pozarządowe, parafie czy inne organizacje deklarujące współpracę w zakresie wolontariatu. Zobowiązane są one do wyznaczenia i zgłoszenia przyszłego koordynatora, który weźmie udział w czterodniowym szkoleniu.

Odbędzie się ono w gdańskim hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza przy ul. Kopernika 6, w dwóch częściach i terminach: 12 i 13 kwietnia oraz 24 i 25 maja. Podczas warsztatów uczestnicy (czyli przyszli koordynatorzy działań) zdobędą wiedzę na temat organizacji wolontariatu w ramach swojego ośrodka, zespołu czy organizacji oraz dostaną materiały niezbędne w pracy koordynatora.

Anna Janowicz, szefowa projektu 'Lokalny Wolontariat Opiekuńczy', prezeska Fundacji Hospicyjnej w Gdańsku  Fot. Jędrzej Nowicki / Agencja Wyborcza.pl

Udział w projekcie jest bezpłatny. Formularz zgłoszeniowy wraz z deklaracją uczestnictwa dostępne są na stronie wolontariatopiekunczy.pl. Należy je wysyłać do 31 marca 2019 na adres: wolontariatlokalny@hospicja.pl

Wolontariat opiekuńczy może mieć bardzo prostą formę – towarzyszenia osobie niesamodzielnej, zrobienia zakupów, wsparcia w codziennych obowiązkach.

Informacje o projekcie można znaleźć na stronie wolontariatopiekunczy.pl lub pod telefonem 500 447 278.

Zapraszamy!