W dniach protestu osób z niepełnosprawnościami i ich rodziców w Sejmie we wspólnej akcji Fundacji Agory i "Gazety Wyborczej", wspólnoty Chleb Życia oraz Fundacji Anny Dymnej "Mimo wszystko" ponad 3 tys. czytelników "Wyborczej" kupiło prenumeratę solidarnościową.

W maju 2018 roku 3 tys. czytelników „Gazety Wyborczej" z Polski i z zagranicy pomogło osobom z niepełnosprawnościami. To wspólna z Fundacją Agory i dwiema innymi organizacjami  akcja solidarnościowa: cały przychód z prenumeraty cyfrowej został przekazany na wsparcie dla potrzebujących.

Od startu akcji, gdy do publikowanych materiałów o osobach z niepełnosprawnościami dołączaliśmy informacje o możliwości przekazania środków na pomoc dla nich, skala pomocy cały czas rosła. Przez tydzień zebraliśmy ponad 150 tys. zł z prenumerat solidarnościowych, które zostaną przekazane najbardziej potrzebującym osobom z niepełnosprawnościami. Koniec akcji nie oznacza, że nie można już wspierać potrzebujących. Wspólnota Chleb Życia utworzyła dla naszej wspólnej akcji subkonto „Solidarni z niepełnosprawnymi". Do akcji dołączyła również Fundacja Anny Dymnej „Mimo wszystko". 

Wspólne działania trzech organizacji na rzecz osób z niepełnosprawnościami można  wspierać dowolną kwotą pod numerem konta: 51 8004 0002 2001 0000 1270 0009.

embed

Na co zbieramy?

* Na zakup sprzętu rehabilitacyjnego, np. wózków inwalidzkich, łóżek rehabilitacyjnych, podnośników do wanny, podjazdów.

* Na stypendia dla osób niepełnosprawnych (około 300 zł miesięcznie, bo powyżej tej sumy fiskus część zabiera), na kino, teatr, książki, audiobooki, fryzjera, opłacenie internetu. Osobom z niepełnosprawnościami często wystarcza tylko na podstawowe potrzeby, jedzenie.

* Na sprzęt AGD, np. pralki, lodówki.

* Na kołdry, pościel, koce, tapczany.

Teraz czas na decyzję, komu przekażemy wsparcie. Podejmą ją wspólnie przedstawiciele Fundacji Agory i wspólnoty Chleb Życia siostry Małgorzaty Chmielewskiej oraz Fundacji Anny Dymnej „Mimo wszystko". Wybiorą najbardziej potrzebujące osoby spośród podopiecznych wielu różnych fundacji, organizacji, ale również osób prywatnych. 

Co dalej?

13 czerwca odbyło się spotkanie przedstawicieli trzech współorganizatorów akcji. Został zaplanowany monitoring potrzeb, organizacje umówiły się, jak będą zbierać informacje o konkretnych osobach, którym potrzebna jest pilna pomoc. Później, od lipca, cyklicznie będą podejmowane decyzje o tym, jaki rodzaj pomocy zostanie skierowany do  konkretnym osób.

Jak jeszcze wspieramy? 

Konkretne, realne wsparcie finansowe jest bardzo ważne, wiadomo jednak, że potrzebne są też mniej materialne wyrazy wsparcia. Dlatego dział społecznościowy „Gazety Wyborczej" poprosił swoich czytelników na Facebooku i Instagramie – a także pod tekstami – o pozdrowienia i słowa otuchy dla protestujących przez wiele dni w Sejmie. Posypały się setki komentarzy. Zostały zebrane w jednym pliku i wydrukowane. Wyglądały tak:

[https://www.facebook.com/wyborcza/posts/10155888353948557]

Zebrane komentarze  zaniosła do protestujących w Sejmie nasza dziennikarka Justyna Dobrosz-Oracz.

Przekazała im też „Gazetę Suwerena" – specjalne wydanie „Wyborczej", które przygotowujemy na ważne okazje – np. podczas lipcowych protestów w całej Polsce w obronie niezależnego sądownictwa. 

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie Fundacja Agory z siedzibą w Warszawie stosuje pliki cookies niezbędne do prawidłowego funkcjonowania strony internetowej, które będą zainstalowane na Państwa urządzeniu końcowym (komputerze, laptopie, smartfonie). Więcej informacji o plikach cookies, a także o przetwarzaniu danych osobowych oraz przysługujących prawach można znaleźć w naszej Polityce prywatności
Akceptuję