Działania Społeczne Fundacji Agory maj± dług± tradycję ciekawych i ważnych społecznie przedsięwzięć. Akcje, często wspierane przez "Gazetę Wyborcz±", to m.in. przełomowa kampania "Rodzić po ludzku", zdrowotna "Leczyć po ludzku" i "Narkopolacy" czy też kontynuowana do dzi¶ "Szkoła z klas±", która wspiera edukację i rozwój społeczeństwa obywatelskiego.

Wszystkie te działania współfinansowane są środkami 1 proc., w których zbiórkę zaangażowane są też media Agory, wydawcy m.in. „Gazety Wyborczej”.

„Pomóż swoim rodzicom” - co się dzieje w tej akcji?

Głównym jej celem jest wsparcie dla starszych osób i rodzin, które się nimi opiekują. Jak to robimy? W pierwszej edycji projektu wspólnie z Fundacją Hospicyjną w Gdańsku przeprowadziliśmy nabór do sieci lokalnego wolontariatu. Pracowaliśmy z koordynatorami, którzy wcześniej odbyli szkolenie dające wiedzę niezbędną do poszukiwania wolontariuszy i koordynowania ich pracy. 

Pracują już z nami pierwsi koordynatorzy. Głównie z myślą o nich i kolejnych, których chcemy znaleźć w 2018 roku, prowadzimy właśnie drugą edycję projektu. Organizacje i osoby zainteresowane udziałem w tym przedsięwzięciu zapraszamy do kontaktu z nami. Prosimy o przesłanie maila na adres: wolontariatlokalny@agora.pl.

Inne akcje Fundacji Agory w 2018 roku

Fundacja Agory w 2018 roku po raz kolejny wspiera również projekt „Szkoła z klasą” realizowany przez fundację Szkoła z Klasą, a także działania pod nazwą „Z pomocą dla ukraińskich studentów i wolnych mediów Ukrainy i innych krajów Europy Wschodniej”.

W projekcie „Szkoła z klasą” jego autorzy skupią się na wsparciu zmian w szkołach wszystkich poziomów kształcenia, szczególnie tych wynikających z reformy edukacji, a także na rozwijaniu edukacji historycznej: odpowiadając z jednej strony na wyzwania związane ze zmianą podstawy programowej, a z drugiej - przygotowując nauczycieli do obchodów 100-lecia niepodległości Polski. Celem działań jest rozbudzenie w uczniach i uczennicach zainteresowania historią i kulturą oraz przygotowanie konkretnych materiałów i rozwiązań, które wesprą nauczycieli w nauczaniu tego przedmiotu.

W projekcie „Z pomocą dla ukraińskich studentów i wolnych mediów Ukrainy i innych krajów Europy Wschodniej” wspieramy szkolenia zgłaszane przez partnerów z Europy Wschodniej lub polskich organizatorów szkoleń. Pozwala nam to nieść realną pomoc - na konferencje/szkolenia w charakterze wykładowców/panelistów wyjeżdżają nasi przedstawiciele lub organizujemy spotkania i warsztaty dla dziennikarzy przyjeżdżających do nas, do siedziby Agory. 

„Solidarni z niepełnosprawnymi”

Działania Fundacji to prócz akcji 1% również inne akcje, w które Fundacja włącza się na gorąco. W maju 2018 roku, w czasie protestu osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin w Sejmie, 3 tys. czytelników „Gazety Wyborczej” z Polski i z zagranicy pomogło osobom z niepełnosprawnościami: cały przychód z prenumeraty cyfrowej został przekazany na wsparcie dla potrzebujących. Fundacja Agory wraz z innymi organizacjami zajmuje się rozdysponowaniem zebranych środków. 

Od startu akcji, gdy do publikowanych materiałów o osobach z niepełnosprawnościami dołączone zostały informacje o możliwości przekazania środków na pomoc dla nich, przez tydzień zebraliśmy ponad 150 tys. zł z prenumerat solidarnościowych, które zostaną przekazane najbardziej potrzebującym osobom z niepełnosprawnościami. Koniec akcji nie oznacza, że nie można już wspierać potrzebujących. Wspólnota Chleb Życia utworzyła dla naszej wspólnej akcji subkonto „Solidarni z niepełnosprawnymi”. Do akcji dołączyła również Fundacja Anny Dymnej „Mimo wszystko”. 

Wspólne działania trzech organizacji na rzecz osób z niepełnosprawnościami można nadal wspierać dowolną kwotą pod numerem konta: 51 8004 0002 2001 0000 1270 0009

Na co zbieramy?

* Na zakup sprzętu rehabilitacyjnego, np. wózków inwalidzkich, łóżek rehabilitacyjnych, podnośników do wanny, podjazdów.

* Na stypendia dla osób niepełnosprawnych (około 300 zł miesięcznie, bo powyżej tej sumy fiskus część zabiera), na kino, teatr, książki, audiobooki, fryzjera, opłacenie internetu. Osobom z niepełnosprawnościami często wystarcza tylko na podstawowe potrzeby, jedzenie.

* Na sprzęt AGD, np.: pralki, lodówki.

* Na kołdry, pościel, koce czy tapczany.

Fundacja Agory KRS: 0000210120

W celu ¶wiadczenia usług na najwyższym poziomie Fundacja Agory z siedzib± w Warszawie stosuje pliki cookies niezbędne do prawidłowego funkcjonowania strony internetowej, które będ± zainstalowane na Państwa urz±dzeniu końcowym (komputerze, laptopie, smartfonie). Więcej informacji o plikach cookies, a także o przetwarzaniu danych osobowych oraz przysługuj±cych prawach można znaleĽć w naszej Polityce prywatno¶ci
Akceptuję