W sieci jest coraz więcej inicjatyw pomocowych na czas epidemii koronawirusa. Zbieramy dla Was pomysły na pomaganie i publikujemy, by łatwiej razem przeczekać ten zły czas.

Fundacja Agory w czasie pandemii skupia uwagę na najbardziej potrzebujących. 1% podatku, zbieramy wciąż na główny cel jakim jest pomoc dorosłym niepełnosprawnym, ale także wzmacniamy działania w ramach akcji "Pomóż swoim rodzicom" czyli projekty związane z pomocą osobom strszym.

Osoby starsze i niepełnosprawne, zwłaszcza te które mieszkają w ośrodkach pomocowych poza rodzinami, są obecnie najbardziej narażone na skutki pandemii. Jak wiadomo, miejsca te, ośrodki pomocy są często niedofinansowane, brak w nich podstawowych środków ochrony przez zakażeniem wirusem, a zachorowalność wsród personelu często pozbawia podopiecznych podstawowej opieki na co dzień. Fundacja postanowiła część środków z 1% przeznaczyć na najpilniejsze potrzeby tych właśnie instytucji które gopotrzebują pilnej pomocy w zakupie środków ochrony przed zakażeniem, w zatrudnieniu dodatkowego personelu lub maja inne potrzeby związane z przetrwaniem trudnego czasu izolacji.

Fundacja Agory współpracuje również z  redakcją "Gazety Wyborczej", która zbiera informacje o potrzebujących pomocy, pomaga dotrzeć z wiedzą o koronawirusie i o tym, jak się przed nim chronić. 

Czytaj także: Jak jest z tymi maskami? Nosić czy nie?

Epidemia koronawirusa obudziła w społeczeństwie pokłady solidarności ze słabszymi, bardziej zagrożonymi. Ludzie masowo szyją maseczki ochronne, przygotowują posiłki dla lekarzy, zbierają pieniądze, wreszcie oferują to, czego mają teraz dużo - czas. W tym trudnym okresie prócz pracowników służby zdrowia w szczególnie złej sytuacji są chorzy, których dotknęła lub dotknie pandemia koronawirusa, ale również osoby słabsze, wymagające szczególnej opieki i troski. Osoby starsze, osoby z niepełnosprawnościami, a także dzieci, dla których szkoły i świetlice były głównym miejscem, gdzie dostawały ciepły posiłek. Jak można pomóc tym najbardziej potrzebującym osobom? 

Najbardziej popularną grupą pomocową jest Widzialna Ręka. 

To grupa na Facebooku, która liczy już prawie 100 tys. członków. Łączy ze sobą osoby potrzebujące pomocy w związku z koniecznością odizolowania się z tymi, którzy są gotowi pomóc. Ma wiele "oddziałów" w różnych miastach i dzielnicach.

„Lądujesz na przymusowej kwarantannie lub obawiasz się ruszyć z domu i okazuje się, że potrzebujesz zakupów lub masz ważną sprawę do załatwienia lub przegadania na Skypie, potrzebujesz pomocy dla dziecka, bo szkoły pozamykane, albo psa trzeba wyprowadzić lub przejąć na jakiś czas. A może potrzebujesz pogadać z drugą osobą. Nie czekasz na młodszego aspiranta, ale piszesz tu i razem dogadujemy szczegóły, jak pomóc i kto się tego podejmie” - piszą jej założyciele.

Instytut Psychoterapii i Rozwoju Osobistego „W Dobrą Stronę”

Psychoterapeuci udzielają bezpłatnego wsparcia psychologicznego online do 29 marca. Zgłaszać się mogą lekarze i inni pracownicy służby zdrowia, chorzy na koronawirusa, osoby na kwarantannie, ich bliscy oraz wszyscy, którzy przeżywają kryzys psychiczny w obecnej sytuacji zagrożenia epidemiologicznego.

Dla dzieci i uchodźców

Zamknięcie szkolnych stołówek z powodu epidemii koronawirusa sprawiło, że wiele dzieci z uboższych rodzin straciło szansę na zjedzenie jednego ciepłego posiłku w ciągu dnia.

Polska Akcja Humanitarna apeluje o wsparcie dla nich. Dostaną pomoc w ramach ramach programu dożywiania „Pajacyk”.

 - Dla najbardziej potrzebujących rodzin chcemy przygotować paczki lub bony na zakup produktów żywnościowych – mówi Magdalena Jaranowska z PAH. – Zależy nam, aby dystrybucja odbyła się w pierwszej połowie kwietnia, tak żeby zdążyć jeszcze przed Wielkanocą.

PAH chce także pomóc uchodźcom w obozie na południu Grecji, gdzie w fatalnych warunkach higienicznych może rozprzestrzeniać się koronawirus, dla którego - jak już się przekonaliśmy - nie ma granic.

Jeśli chcesz wesprzeć uchodźców w Grecji:

>> wpłać przez stronę: pah.org.pl

>> wykonaj przelew: Alior Bank S.A. 02 2490 0005 0000 4600 8316 8772 z dopiskiem „SOS Uchodźcy”

Jeśli chcesz wesprzeć dożywianie dzieci w Polsce:

>> wpłać przez stronę: https://www.pajacyk.pl/#darowizna

>> wykonaj przelew: Alior Bank S.A. 02 2490 0005 0000 4600 8316 8772 z dopiskiem „Pajacyk”

Można znaleźć również wiele stron facebookowych, na których oferujemy bezpłatnie usługi, z jakich przed epidemią żyliśmy. Dzielimy się tym, co umiemy: 

Fizjoterapia na odległość

#ćwiczzeswoimfizjo to cykl codziennych filmów udostępnianych  o godz. 13 na Facebooku i Instagramie Klinika Fizjoterapii mgr Zygmunta Bartosiewicza 

Każdy film jest ogólnodostępny i darmowy. W każdym z nich po ćwiczeniach wzmacniających można znaleźć elementy rozciągania i automasażu. 

Podkręcamy Odporność - czyli 5 dni z osteopatą - Organizatorzy to Systema Marcin Szkolnicki i Szkoła Osteopatii Zwierzęcej ISOA

Na stronie, organizator pisze że  bezpłatnie podzieli się swoim doświadczeniem z 18-letniej praktyki: - #zostańwdomu i zadbaj o zdrowie najbliższych w tym szczególnym czasie. Ruszamy 23.03 o godz. 20.00 - codziennie przez 5 dni dostaniesz solidną dawkę wiedzy teoretycznej oraz filmik z technikami, które możesz wykorzystać bez względu na Twój stopień zaawansowania i znajomości anatomii.

Pilates i Zdrowe Plecy Online organizatorzy: Fitsmart Marta Krzyżanowska / Trener Personalny Wrocław

Zajęcia odbywają się w niedzielę o 17 i w poniedziałek o 16.30. Organizatorka pisze: 

Zapraszam Cię na zajęcia Online! Jeśli większość czasu spędzasz w pozycji siedzącej, żyjesz w stresie i czujesz, że Twoje ciało potrzebuje ruchu, piszesz do mnie - podaję Ci hasło na zajęcia, wchodzisz na stronę, wpisujesz hasło i jesteś zapisany! Zajęcia są w wersji nieodpłatnej, dlatego też są skrócone i trwają 40 minut.

Czytanie na żywo codziennie o 12 - 12.30 

Inicjatywa Wolne lektury & Układ z książka to propozycja spędzania czasu na czytaniu, a w zasadzie na słuchaniu, jak czytają inni. Organizatorzy piszą:  

Kwarantanna to nie ferie. To czas, w którym powinniśmy zrezygnować z większości ulubionych rozrywek. Odpadają spotkania w restauracjach i wizyty w instytucjach kultury. W naszym teatrze także. Nie możemy spotykać się ze znajomymi, nie ma jednak tego złego... Są bowiem przyjaciele, o których nigdy nie powinniśmy zapominać – książki. Książka to najlepszy przyjaciel człowieka!

Teatr Układ Formalny, Centrum na Przedmieściu i projekt Wolne Lektury prowadzony przez Fundację Nowoczesna Polska łączą siły w imię zagospodarowania Waszego czasu wolnego. Ułóżcie się wygodnie z telefonem w ręku lub komputerem na kolanach, my zadbamy o resztę. Codziennie będziemy się z Wami łączyć na żywo i zachęcać do zawiązywania układów z książkami..."

Zapraszamy na grupę na Facebooku: Rzetelnie o koronawirusie. Tu można spokojnie rozmawiać, zadawać pytania, które w imieniu czytelników przekażemy ekspertom, czytać sprawdzone wieści.

Robimy dla Was codzienny poradnik antywirusowy!

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie Fundacja Agory z siedzibą w Warszawie stosuje pliki cookies niezbędne do prawidłowego funkcjonowania strony internetowej, które będą zainstalowane na Państwa urządzeniu końcowym (komputerze, laptopie, smartfonie). Więcej informacji o plikach cookies, a także o przetwarzaniu danych osobowych oraz przysługujących prawach można znaleźć w naszej Polityce prywatności
Akceptuję